نمای بیرونی ساختمان، امروزه به یکی از مهم ترین دغدغه های افراد، برای خرید مسکن، طراحی ساختمان با توجه به نماهای مدرن می باشد.طراحی ساختمان مسکونی شامل قسمت های زیادی است ، که می توان آن را به دو قسمت طراحی ساختمان و دکوراسیون داخلی آن را بخش بندی کرد. دنیای امروز، به طراحی دکوراسیون داخلی در ساختمان‌هایی با کاربری‌های متفاوت مخصوصا ساختمان‌های مسکونی اهمیت زیادی داده می‌شود. سبک طراحی ساختمان مسکونی به عوامل زیادی چون: سلیقه ساکنین، مساحت خانه، سبک زندگی، فرهنگ ساکنین و تعداد افراد و نیاز آنها بستگی دارد. در این مقاله در ایده چین همراه ما باشید تا در مورد طراحی ساختمان مسکونی، صحبت کنیم.

نمای بیرونی ساختمان

نمای بیرونی در طراحی ساختمان مسکونی

در نگاه اول به یک ساختمان، نمای بیرونی ساختمان می باشد، که شما را جذب یا حتی دفع می‌کند و این مسئله یکی از مهم‌ترین نکات مهم در زمان طراحی ساختمان انتخاب نمای بیرونی ساختمان است.در واقع، نمای ساختمان یکی از مواردی است که در طراحی ساختمان مسکونی بسیار مهم است زیرا بخشی از هویت آن است. ما ایرانیان سابقه طولانی در ساخت بهترین نماهای ساختمان داریم. از تمام مصالح، هر چند ساده برای ساخت نمای ساختمان استفاده کرده ایم. نمونه‌های عالی انواع نمای بیرونی را در سراسر ایران مانند شیراز، تبریز، اصفهان و … در عمارت تا مقبره‌های زیبا می‌بینید و لذت می‌برید؛ بنابراین باید در نظر داشت که در چه شهری با فرهنگی زندگی می‌کنید، سپس نمای خود را انتخاب نمایید که با بافت شهرتان بهترین نما را داشته باشد.

در زمان انتخاب نمای ایده آل برای ساختمان خانه،آپارتمان باید این را در نظر بگیریم که ناهمگونی قابل متمایزی را در شهر ترویج ندهید. و هدفتان را از انتخاب نمای ساختمانتان مشخص کنید. زیرا دانستن هدف از انتخاب نمای ساختمان بر روی بسیاری از عوامل اجرایی و حتی هزینه‌های شما تأثیر گذار خواهد بود.
در واقع، نمای ساختمان شما مانند ویترین ساختمان است که تمام افراد شهر می‌توانند آن را ببینند و شاید هم جذب آن شوند، به همین دلیل بسیار اهمیت دارد و درون این ویترین است که می‌توانید هنر، معماری خود را به نمایش بگذارید.

طراحی نما

طراحی نمای بیرونی خانه را چگونه باید انجام داد؟

عوامل زیادی را برای طراحی نمای بیرونی ساختمان باید مدنظر داشت تا شناسنامه ساختمانتان را به بهترین شکل بسازید.

 • انتخاب مصالح، رنگ و طرح نمای از عوامل مهم انتخاب و طراحی نمای بیرونی ساختمان است.
 • طراحی نمای بیرونی ساختمان ورودی به دلیل آنکه ورودی نخست ساختمان می باشد و در فضای عمومی، البته داخلی در ارتباط می‌باشد، باید متناسب با فرهنگ شهر و علاوه بر آن با سلیقه و بودجه‌تان دست به انتخاب بزنید.
 •  سرمایه گذاران ساختمانی که بحث مالی را مدنظر دارند و به همین دلیل در مدت زمان کوتاهی ساختمان و نما دچار مشکلاتی خواهند شد.
 • با گرفتن راهنمایی از کارشناسان این کار می‌توان طراحی نمای بیرونی را با مناسب‌ترین هزینه انتخاب کرد و اجرا نمود تا ظاهری زیبا به ساختمان بخشید.

طراحی نمای ساختمان

هزینه اجرای نمای بیرونی ساختمان چقدر است؟

 • هزینه اجرای طراحی ساختمان به مسائل متعددی مربوط می شود مانند: متراژ، نوع متریال مصرفی، حجم کار نما، موقعیت پروژه، نوع سنگ و آجر به کار گرفته شده، میزان ساعتی که بر روی پروژه کار می‌شود و البته به ارتفاع پروژه نیز بستگی دارد.
 • هزینه های طراحی ویترین ساختمان بسیار متفاوت است که البته باوجود تعرفه قیمت هزینه اجرای نمای بیرونی در شرکت‌های مختلف این هزینه چندان تفاوتی ندارد و با توجه به سلیقه و نیازتان بهترین شرکت مناسب را انتخاب کنید.
 • ابتدا باید سبک دلخواه خود را انتخاب، تا بتوانید راحت‌تر برآورد قیمت داشته باشید. دقت بفرمایید، که شرکت یا گروه طراحی قبل از اینکه متراژ، متریال و شرایط دیگر ساختمان شما را بررسی نکنند به شما اعلام قیمتی نخواهند داشت.

نمای ساختمان

مزایا یا معایبی که انواع نمای بیرونی خانه می‌توانند داشته باشند؟

در این بخش سعی می کنیم شما را با مزایا و معایب انواع نما ساختمان آشنا کنیم. و تا حدودی شما را با بعضی از آنها آشنا بنماییم.

 • نمای سنگ از نماهای بسیار پر طرفدار در دنیا است و نمای سنگ می‌تواند به‌خوبی در مقابل تغییر دما، تغییر رنگ و گرد و غبار مقاومت داشته، رنگ و قیمت نمای سنگ بسیار متنوع بوده و به‌راحتی و آسان و البته سریع قابل اجرا هستند.
 • نمای آجری اغلب عایق حرارتی و برودتی بوده، مقاوم در برابر تغییر رنگ و همچین در برابر رطوبت است، دارای وزن کم و همچنین تنوع رنگ می باشد، البته وزن کم و نصب نمای آجری از خصوصیات خوب نمای آجری است. در نماهای آجری امروز از ملات برای اتصال آجر استفاده نمی‌شود و برای اتصال از تجهیزات فلزی همچون ریل استفاده می کنند.یکی از معایبی این نما که باید به آن توجه کنید، این می باشد که آجری که بر روی ساختمان نصب می‌شوند به‌مرور دچار شوره زدگی شده که باید هر چند وقت یک بار به آن‌ها رسیدگی کنید.
 • نمای سیمانی  افرادی که بحث هزینه مالی و سرعت اجرا برای انها بسیار مهم است، مناسب بوده البته از دیگر مزایای این نما، فراهم بودن مصالح، عدم ریزیش، و پوسته پوسته شدن است. از جمله معایب نمای سیمانی آن است که عایق حرارتی و برودتی بسیار ضعیفی دارد و امکان دارد بعد از مدتی ترک برداشته و هچنین دوده و گرد و خاک جذب کند. ولی نمای سیمانی در برابر یخ زدگی مقاوم بوده، ضد حریق است و در کل با مقاومت و قیمتی که دارد کاملاً برای ساختمان به‌صرفه می‌باشد.
 • نمای شیشه‌ای ظاهری زیبا و مدرن به ساختمان یا خانه شما می‌بخشد. اما این نما مانند دیگر نماها دارای معایب و مزایایی می باشد. بعضیی از انها مانند: سرعت در اجرا، دید وسیع، جذب سریع گرد و خاک است. از نظر عایق، شیشه عایق حرارتی و برودتی نیست، و مقاومت پایینی در برابر فشار دارد. از جمله مزایای این نما، به مقاومت بالا در شرایط مختلف آب و هوایی، تنوع  رنگ، عایق صوتی و حرارتی  و همچنین حالت پذیری در طراحی را می توان اشاره کرد.
 • نمای رومی بسیار جذاب و یکی از نماهای مورد ترند است که الهام گرفته از سبک کلاسیک روم است.  دارای سبک‌های مانند سبک‌های کلاسیک و نئوکلاسیک و … می باشد. که امروزه در ایران نیز طرفداران خاص خودش را دارد. نمای رومی اغلب دارای قوس‌هایی به شکل گرد و عریض، ستون‌هایی به شیوه‌های دوریک، یونیک و قرنتی می‌باشد. با توجه به سلیقه و بودجه‌تان می‌توانید طراحی نمای بیرونی رومی را مدرن، کلاسیک، ترکیبی یا سنتی را اجرا کرده و نمای زیبایی طراحی کنید.

چگونه می‌توان از نمای بیرونی آپارتمان نگهداری کرد؟

 • بعد از هزینه برای نمای ساختمان، باید سالانه مبلیغ را برای نگهداری آن در نظر داشته باشید.
 • از انجاییکه قبلا هم اشاره شد شرایط جوی و اقلیمی و ساخت، وجود منفذ در ساختمان در برابر باد، باران، تابش نور، گرما و سرما بر روی نمای ساختمان تأثیر گذار خواهد بود.
 • برنامه ریزی شستشوی نمای ساختمان و نگهداری از آن را باید مد نظر داشت.

تمام آنچه لازم است راجع به شستشوی نمای ساختمان بدانید:

 • البته این روزها روش‌های متعددی برای شست و شوی نمای ساختمان وجود دارد. البته شما می توانید از شرکت های متخصص کمک بگیرید. اگر ارتفاع ساختمان شما بلند است می توانید از راپل استفاده کنید.
 • اگر شستشو به موقع انجام نشود می تواند رنگ نمای شما را تغییر دهد.
 • راپل کارها کمک می کنند تا دوده را از ساختمان شما به روشی عالی پاک کنند و چربی زداهایی مانند خزه استفاده کنند.

نمای اجر نسوز

سخن پایانی

 • نمای ساختمان هویت و ویترین ساختمان شماست و باید به ان دقت بسیار زیادی داشته باشید.
 • نما، جلوه بیرونی و منظره خارجی ساختمان شما می باشد و ان بازتاب‌ دهندۀ سلیقه، علایق مردم شهر است که باید آن را نسبت به شرایط محیطی شهرتان مانند آب و هوا، باد و طوفان، زلزله، میزان آلاینده‌های هوا در مناطق مختلف، آن را انتخاب کنید.
 • به شما پیشنهاد می‌دهیم برای طراحی نمای بیرونی ساختمان شیک، مدرن با بهترین هزینه‌ای که در نظر دارید به شرکت‌های متخصص این کار مراجعه بنمائید تا برای سالیان سال از دیدن نمای زیبای ساختمانتان لذت ببرید ونیازی نداشته باشید که هر از چند گاهی برای تعمیرات آن هزینه زیادی بپردازید.
 • انواع نما شامل نمای سنگ ، نمای سیمانی، نمای آجری و نمای چوبی است که در این میان نمای سنگ با توجه به بسیار از اپشن ها طرفداران خاصی دارد.