مهمترین المان در یک خانه نور است. اگر دکوراسیون داخلی زیبایی حتی با نورپردازی عالی طراحی کرده باشید. اما نور گیری و ورود نور به خانه خوب نباشد فضا دلگیر و بی روح به نظر می آید. چنین خانه ای روی روحیات ساکنین تاثیر منفی می گذارد. اگر نورگیری خانه بیشتر باشد نیاز کمتری به روشنایی مصنوعی ایجاد می شود. و در نتیجه هزینه برق هم کاهش پیدا می کند. در این مقاله از ایده چین به شما کمک می کنیم تا نورگیری خانه را چندین برابر کنید. بدون اینکه نیاز باشد در دکوراسیون منزل تغییر زیادی ایجاد کنید. یا برای آن هزینه اضافه کنید.

نورگیری خانه

این مطلب را نیز از دست ندهید: نورپردازی سقف با کناف، نمایی خاص و جذاب بالای سرتان داشته باشید

راهکارهایی عالی برای افزایش نورگیری منزل

حتما به دنبال این هستید که چطور نورگیری دکوراسیون داخلی خود را افزایش دهید؟ چطور کاری کنید که منزل شما سرشار از انرژی نور طبیعی خورشید باشد. با این راهکارهای ساده و اصولی خواهید دید که چقدر انجام این کار راحت است.

از رنگ روشن و شاد استفاده کنید یکی از ساده ترین و ابتدایی ترین کارهایی که می توانید نور در دکوراسیون داخلی منزل را بیشتر کنید، استفاده از رنگ روشن مثل سفید برای دیوارها و سقف است. رنگ روشن مثل سفید نور طبیعی که از بیرون وارد منزل می شود را بهتر بازتاب داده و فضا را از حالت دلگیر بودن دور می کند.

نورگیری خانه

پرده مناسب نصب کنید پرده هایی که خیلی ضخیم و تیره هستند.

و جلوی ورود نور طبیعی را به داخل منزل می گیرند، باعث تاریک شدن فضا خواهند شد. ضمنا پارچه های روشن و حریر کمک بیشتری به ورود نور طبیعی در خانه می کنند. اگر موقعیت ساختمان یا آپارتمان به نحوی است که حریم خصوصی باید رعایت شود، بهتر است از کرکره یا متریال های مشابه استفاده کنید، هم میزان ورود نور در آنها قابل تنظیم است و خانه تاریک نمی شود و هم اینکه حریم خصوصی را حفظ می کنند.

آینه به تعداد و در جای درست باشد آینه ها وسایلی کاربردی و ضروری در هر خانه ای هستند و علاوه بر این روی زیبایی دکوراسیون داخلی هم تأثیر بسزایی دارند. مهمتر از این موارد نقش آینه ها در انعکاس نور و پر نورتر شدن دکوراسیون داخلی است. در نتیجه اگر آینه ها در جای درست مثل دیوار بین دو پنجره، انتهای راهرو مقابل درب ورودی و پذیرایی به شکل ایستاده یا دیواری نصب شوند، باعث افزایش نور خانه خواهند شد.

نورگیری خانه

استفاده از اسکای لایت پنجره های سقفی برای نورگیری بهتر خانه

اسکای لایت تکنولوژی جدیدی هستند که نه تنها روی زیبایی دکوراسیون داخلی تأثیر بسزایی دارند بلکه میزان نور در خانه را هم بیشتر می کنند. البته استفاده از اسکای لایت برای منازل آپارتمانی امکان پذیر نمی باشد. اما برای منازل شخصی ساز و ویلایی قابل اجراست.
درب های شیشه ای درب های شیشه ای نیمه شفاف، مات یا سندبلاست جایگزین خوبی برای پرده و کرکره و همچنین درب های داخلی خانه هستند. این نوع درب ها کاملا نشکن بوده و ضمن حفظ حریم خصوصی کمک می نماید. تا نور بیشتری از طریق بالکن یا تراس وارد خانه شود. به همین دلیل فورا متوجه تاثیر نور در دکوراسیون داخلی و افزایش آن از این طریق خواهید شد.

نورگیری خانه

حذف پارتیشن های اضافی

اگر در مراحل ابتدایی طراحی دکوراسیون داخلی هستید و می خواهید مقدار نور طبیعی در دکوراسیون داخلی را بیشتر کنید، پارتیشن های اضافی یا دیوارهای مابین فضاها را تا حد امکان حذف کنید. با این کار کمک می کنید همان میزان نور طبیعی موجود بیشتر و بهتر درون فضای خانه پخش شود.

نورگیری خانه

از سطوح براق و روشن کمک بگیرید

سطوح براق و روشن مثل دیوارهایی که با رنگ براق رنگ آمیزی شده اند، کفپوش های براق، کابینت های هایگلاس و غیره همگی کمک می کنند تا نقش نور در دکوراسیون داخلی بیشتر شود. در واقع این سطوح چون نور داخل خانه را بهتر بازتاب می دهند، فضا روشنتر خواهد شد.

پنجره با سایز بزرگ فراموش نشود به جای استفاده از پنجره های کوچک و زیاد در سرتاسر خانه که چندان هم برای حریم خصوصی جالب نیستند، سعی کنید از پنجره کمتر ولی با سایز بزرگتر در هر فضا مثل پذیرایی، اتاق خواب و نشیمن استفاده نمایید.

نورگیری خانه

اگر امکان پذیر است در فضای پشت سینک آشپزخانه هم پنجره ای با سایز مناسب رو به فضای بیرون داشته باشید. استفاده از نور طبیعی در دکوراسیون داخلی روی مود و خلقیات شما اثر مثبت و مستقیم دارد