با فرا رسیدن فصل سرما همه به فکر استفاده از وسایل گرمایشی در منزل هستند. شومینه یکی از وسایل گرمایشی است که علاوه بر گرما تاثیر زیادی در زیبایی خانه دارد. روشن کردن آتش در شومینه علاوه بر گرم کردن خانه باعث ایجاد دوده و لکه های سیاه در اطراف اجاق می شود. اگر از آن دسته افرادی هستید که از شومینه به عنوان وسیله گرمایشی استفاده می کنید، بدون شک به دنبال راه های آسان و سریع برای تمیز کردن شومینه خود هستید. بنابراین، تا پایان این مقاله از ایده چین همراه باشید تا نحوه تمیز کردن شومینه و اهمیت آن را با شما در میان بگذاریم.

تمیز کردن شومینه

اهمیت تمیز کردن شومینه

با سردتر شدن شب ها، وسوسه استفاده از شومینه بیشتر می شود. اما قبل از راه اندازی شومینه باید از تمیز بودن دودکش اطمینان حاصل کرد. توصیه می کنیم قبل از استفاده، دودکش را بررسی کنید تا در صورت مسدود شدن دودکش، علت گرفتگی آن برطرف شود. گرفتگی اغلب به دلیل بقایای برگ درختان، چوب و لانه حیوانات ایجاد می شود. در چنین شرایطی احتمال آتش سوزی افزایش می یابد.

از سوی دیگر، دودکش کثیف و مسدود، میزان دی اکسید کربن موجود در فضای خانه را افزایش می دهد و اعضای خانواده را در معرض دود قرار می دهد. بنابراین تمیز کردن شومینه خطر آتش سوزی را کاهش می دهد.

جدای از بازکردن دودکش و تمیز کردن آن، حذف لکه ها و دودهای سرسخت از روی آن نیز ضروری است تا کارایی شومینه افزایش یابد. از طرف دیگر، خروج دود از شومینه باعث صرفه جویی در هزینه می شود.

تمیز کردن شومینه

روش های رایج تمیز کردن شومینه

راه های زیادی برای تمیز کردن شومینه وجود دارد. برای برق انداختن شومینه از جوش شیرین استفاده می شود. مخلوط مایع ظرفشویی و جوش شیرین گزینه دیگری برای این منظور است. برای تهیه این مخلوط، دو ماده را با هم مخلوط کنید تا به شکل خمیر درآید. سپس می توانید با این مخلوط و برس سنگ شومینه را تمیز کنید.

تمیز کردن شومینه

برای تمیز کردن شومینه از سرکه سفید استفاده کنید

سرکه سفید یکی از موثرترین پاک کننده هاست. و اغلب برای حذف گرد و غبار از سرامیک و سطوح دیگر استفاده می شود. بنابراین لازم است که شومینه را به مدت چند روز به طور مرتب با سرکه تمیز کنید. برای استفاده باید نیمی از سرکه و نصف آب را ریخته و مخلوط کنید. سپس محلول به دست آمده را داخل سمپاش بریزید و روی دیواره های شومینه اسپری کنید و دیواره ها را با اسکاج زبر بشویید.

تمیز کردن شومینه

جمع آوری خاکستر با جاروبرقی

پس از تمیز کردن با جاروبرقی، خاکستر جمع آوری شده باید دور ریخته شود. به دلیل دمای بالای خاکستر، تمیز کردن شومینه با جاروبرقی خانگی حتی پس از سرد شدن خاکستر غیرممکن است. زیرا خاکستر بسیار سبک است و این ذرات به سرعت فیلتر و توربین ورودی را مسدود کرده و باعث خرابی موتور می شوند. به همین دلیل بهتر است برای جمع آوری خاکستر از جاروبرقی استفاده کنید تا بتوانید به راحتی خاکستر را تمیز کنید.

تمیز کردن شومینه

نکات ایمنی قبل از تمیز کردن شومینه

  1. برای آتش بهتر است از چوب خشک یا هیزم استفاده کنید.
  2. هنگام نظافت شومینه بهتر است از عینک و دستکش استفاده کنید.
  3. تا زمانی که با ترکیب و مواد آتشدان آشنا نشده اید از مواد شیمیایی استفاده نکنید.
  4. سنگ های شومینه های در هنگام خاموشی شومینه هفته ای یکبار جاروبرقی بکشید.

 

چگونه آجرهای شومینه را جلا دهیم؟

پس از مدتی آجرها، با وجود پاک شدن کثیفی، معمولاً درخشندگی و زیبایی روزهای اول آن از بین می رود. برای بازگرداندن زیبایی گذشته آن، باید نحوه تمیز کردن آجرهای شومینه را بیاموزید. روغن جلا یکی از موادی است که در درخشندگی شومینه بسیار موثر است و می تواند زیبایی سنگ های شومینه را بازگرداند. استفاده از این ماده آسان است. ابتدا باید پولیش را با مقدار کمی تینر مخلوط کرده و با استفاده از قلم مو روی سطح سنگ بمالید.

تمیز کردن شومینه

کلام پایانی

نظافت منزل یکی از مهم ترین مواردی است که باید به آن توجه کرد. هر قسمت از خانه باید طبق قوانین و تکنیک های خاصی تمیز شود تا بتوانید از محیطی سالم و تمیز در کنار اعضای خانواده حداکثر آرامش و عشق را به دست آورید. حالا می توانید خودتان به کارهای نظافتی بپردازید و برای انجام این کارها وقت بگذارید.