بیشتر افراد برای خرید فرش ماشینی به دنبال فرش های ارزان و باکیفیت بالا هستند . تا بتوانند با کمترین هزینه با کیفیت ترین فرش را خریداری نمایند . امروزه قیمت فرش ماشینی برای افراد خیلی اهمیت دارد .  قیمت فرش های ماشینی به عوامل زیر بستگی دارد‌ در این مطلب با راهنمای خرید فرش ارزان با شما هستیم.

فرش هندی

 راهنمای خرید فرش و کیفیت در بافت :

در تمامی کالا ها ی موجود هر چه مواد اولیه استفاده شده مرغوب تر باشد. کیفیت آن نیز بالا تر خواهد بود. و برعکس هرچه مواد اولیه به کار رفته در یک کالا نا مرغوب باشد کیفیت آن نیز پایین خواهد بود . این موضوع در فرش ماشینی نیز صدق می کند . اما با این تفاوت که در فرش های ماشینی که کیفیت پایین تری نیز دارند طول عمر مفیدشان تا چندین سال می باشد و خیلی زود از بین نمی روند . در فرش های ماشینی هر چه کیفیت بالا تر باشد به همان نسبت نیز قمیت آن بالا تر می رود .

 

شانه و تراکم فرش :

شانه و تراکم فرش های ماشینی به دو دلیل در قیمت آن ها تاثیر است . 1- هر چه شانه و تراکم در یک فرش بالا تر باشد موادی که در آن استفاده می شود بهتر خواهد بود و طبیعتا قیمت و وزن آن نیز بالا تر است . 2- فرش های که دارای شانه و تراکم بالا تری هستند از زیبایی و ظرافت بیشتری نیز برخوردار می باشند به صورتی که فرش های 1200 شانه را با نام فرش های دست بافت گونه می شناسند.

فرش هندی

راهنمای خرید فرش و رنگ بندی فرش :

علاوه بر جنس الیاف های مورد استفاده در فرش های ماشینی که طبیعی باشند و یا مصنوعی ، تعداد رنگ های که در آن ها به کار می رود نیز در قیمت آن ها تاثیر گذار می باشد . همانطور که واضح است . فرش هایی که با الیاف طبیعی بافته می شوند دارای قیمت بالا تری نسبت با فرش های بافته شده با الیاف های مصنوعی هستند . و هر چه رنگ و طرح های که در آن ها به کار می رود بیشتر و متفاوت تر باشد دارای قیمت بیشتری خواهند بود .

 

نقشه فرش :

نقشه های که از ابتدای پیدایش فرش ها به وجود آمده اند و به وسیله ی هنرمندان خلق شدند دارای ارزش مادی و معنوعی بالایی هستند و هیچگاه از ارزش آن ها کاسته نمی شود . اما فرش هایی که با نقشه های جدید بافته شده اند از نقشه های قدیمی که چند سال از آن می گذرد دارای قیمت بیشتری هستند زیرا نقشه های قدیمی تکراری و از مد افتاد محسوب می شوند . با توجه به این مورد نیز می توان گفت که فرش های با کیفیتی وجود دارند که دارای قیمت ارزان می باشند . پس  خرید فرش ارزان باکیفیت ممکن است .

 

فرش عشایری

 

راهنمای خرید فرش و الیاف فرش :

تفاوت اساسی فرش های عالی و خوب در جنس الیاف به کار رفته در آن ها می باشد . پس بهتر از در زمان خرید فرش ماشینی حتی اگر بودجه کمی هم داشته باشد سعی کنید فرش هایی که دارای الیاف عالی می باشند را خریداری نمایید

. به صورت کلی برای بافت فرش های ماشینی از الیاف مصنوعی استفاده می شود . که در بین الیاف های مصنوعی الیاف اکرولیک دارای هزینه بالاتر و الیاف پلی استر دارای هزینه پایین تر هستند .

 

به صورت کلی اگر دارای بودجه کافی برای خرید فرش های با کیفیت عالی نیستید . می توانید از روش های فرعی دیگر  فرش های ارزان با کیفیت را تهیه نمایید. به عنوان مثال می توانید از فروشگاه ها و یا شرکت های که برای محصولاتشان تخفیف ویژه ای را در ایام های خاص مانند عید نوروز و غیر لحاظ می کنند. خریداری کنید و یا از طریق فروشگاه های آنلاین خریدتان را انجام دهید‌. زیرا فروشگاه های آنلاین فرش ماشینی ، قیمت هایشان از فروشگاه های حضوری بسیار کمتر می باشد . به دلیل این که در این نوع از فروشگاه هزینه های اضافی مانند اجازه نمایشگاه ها و واسطه های فروش حذف شده و تمامی محصولات به قیمت کارخانه به فروش می رسند .