در جوامع امروزی برقراری امنیت در جامعه حرف اول را می‌زند، پس استفاده از درب جهت حفظ جان و مال افراد امری ضروری و مهم است. در هر قسمت ساختمان که به عنوان ورودی شناخته می‌شود باید درب نصب گردد تا مانع از ورود سارقین شود و در برابر بارش باران و وزش باد بصورت نوعی عایق عمل نماید. درب اتوماتیک همانطور که از نام آن مشخص است نوعی از درب است که به صورت اتوماتیک و بدون دخالت دست باز و بسته می‌شود. این درب از سنسورهایی تشکیل شده که نسبت به حرکت حساس هستند و به محض مشاهده افراد باز و بسته می‌شوند. اولین درب اتوماتیک توسط یک ریاضی‌دان مصری در قرن یک میلادی ساخته و با گذشت زمان تجهیزات و قطعات هوشمندانه به آن اضافه گردید و به نوعی که امروزه مشاهده می‌کنیم تبدیل شد.

 

سرعت در انجام امور در دنیای پر هیاهوی  این روزها از اهمیت بسیاری برخوردار است به همین علت درب برقی جایگزین نوع سنتی آن گردید تا سهولت و سرعت در انجام کارها را فراهم کند. از درب اتوماتیک در مکان‌های مختلفی مانند ساختمان‌های مسکونی، اداری، تجاری، مراکز درمانی و … می‌توان استفاده کرد تا آسایش و امنیت افراد تأمین گردد.

درب‌های اتوماتیک سهولت در تردد را برای شما تضمین می‌کنند و تنها کاری که باید انجام دهید قرار گرفتن در مقابل قسمت ورودی است تا درب در برابر شما باز شود. درب‌های اتوماتیک با استفاده از حسگرهای متفاوتی کار می‌کنند که امکان تشخیص حرکت، صدا، نور و وزن را دارند. همانطور که می‌دانید درب‌های برقی انواع مختلفی دارند که برای نصب و راه‌اندازی آنها از سنسورهای متفاوتی می‌توان بهره برد. به عنوان مثال، در برخی از درب‌ها می‌توان از سنسورهای حساس به وزن استفاده کرد، بدین صورت که این حسگرها در کف زمین نصب می‌شوند و با قرار گرفتن فرد برروی پادری لاستیکی مخصوص درب باز می‌شود. از جمله روش‌های رایج در این زمینه استفاده از سنسورهای حرکتی است، حسگرها بگونه‌ای تنظیم می‌شوند که در صورت حرکت در اطراف نقاط معین سیگنال به درب‌ها ارسال شده تا موجبات باز شدن آنها فراهم گردد.

 

در حقیقت درب اتوماتیک زمانی باز می‌شود که مرکز کنترل توسط سنسور یک سیگنال فعال سازی دریافت می‌کند تا چرخ دنده جهت هدایت تسمه و قرقره فعال شود. بنابراین هنگامیکه وجود فرد در مناطق موردنظر تشخیص داده نشود، درب بعد از گذشت مدت زمان مشخص بسته می‌شود.

 

برای اینکه دقیق تر بدانیم درب اتوماتیک چیست و تقسیم بندی آنها را از لحاظ عملکرد به سه دسته شرح می دهیم:

 

جک اتوماتیک الکترومکانیکی که به وسیله چرخ دنده و گیربکس کار می‌کند. در این نوع درب با استفاده از یک موتور برق کوچک می‌توان امکان باز و بسته کردن درب را فراهم کرد.

درب اتوماتیک پنوماتیکی که به وسیله فشار گاز یا باد کار می‌کند. نیاز به سرویس ماهانه و سروصدای زیاد کمپرسور باد سبب منسوخ شدن این نوع درب گردید.

درب اتوماتیک هیدرولیکی که به وسیله فشار روغن و مایعات کار می‌کند. از مزیت های این نوع درب می‌توان به نیروی بسیار بالا و حرکت یکنواخت آن جهت باز و بسته کردن درب‌های سنگین اشاره کرد؛ همچنین درب هیدرولیکی از حداقل میزان استهلاک برخوردار بوده و برای مکان‌های پرتردد بسیار مناسب خواهد بود.

 

سخن پایانی

 

درب‌های اتوماتیک با توجه به سن افراد و توانایی آنها خدمات لازم را ارائه می‌دهند. استفاده از درب اتوماتیک در اماکن عمومی و پر تردد برای افراد معلول و سالمند کارآیی بسیار دارد، بنابراین آنها دیگر با مشکلات سابق مواجه نخواهند بود و به راحتی رفت و آمد خواهند کرد.

 

درب‌های اتوماتیک از بالاترین استانداردهای جهانی برخوردار بوده و با استحکام و مقاومت بسیار تولید می‌شوند. شما می‌توانید با بهره‌مندی از مشاوره افراد متخصص و با توجه به کسب و‌کار یا محل سکونت خود این درب‌ها را سفارش دهید و از مزایای آن بهره‌مند گردید.