فرش ۱۶۰۰ شانه این روزها توجه مشتریان و طرفداران فرش ماشینی را به خود جلب نموده است. اما این محصول جدید را کدام شرکت ها تولید می کنند و از کجا می توان آن را تهیه نمود؟

تحلیل خبری و اطلاعاتی فرش ۱۶۰۰ شانه

در مرحله نخست این نکته وجود دارد. که هر محصول جدیدی یک شرکت تولیدکننده دارد.به ویژه محصولات خاص همچون دستگاه های نساجی و به طور خاص تر دستگاه های بافت و تولید فرش ماشینی – تولید کننده های شاخص و شناخته شده ای دارند . که برای تمامی فعالان این صنعت شناخته شده اند. بنابراین اگر دستگاه 1600 شانه تولید خود را آغاز کرده باشد. مطمئنا از طریق وبسایت رسمی شرکت تولیدکننده آن منتشر می شود.

شرکت های تولیدکننده دستگاه های بافت فرش ماشینی در حال حاضر منحصر شده اند. به دو شرکت وندویل و شرکت شونهر.

.فرش ۱۶۰۰ شانه

بررسی امکان فنی تولید فرش ۱۶۰۰ شانه

نکته بعدی که باید به آن توجه کرد. تراکم فرش (که منظور همان تراکم طولی فرش است).  به راحتی قابل تغییر و کم و زیاد کردن است. اما در مورد شانه فرش ماجرا بسیار متفاوت است. در حقیقت، تغییر در شانه فرش نه تنها در بعضی موارد غیرممکن است. بلکه در مواردی هم که امکان افزایش شانه وجود دارد. با چالشهایی رو برو است که این کار را فقط با انجام تغییرات فنی و طراحی مجدد دستگاه ممکن می سازد.

البته بدیهی است که منظور ما از افزایش شانه فرش، آن گونه ای است. که بر روی یک دستگاه بافندگی اعمال می شود. تا آن را به سطح بالاتر ارتقاع دهد. مثلا تبدیل و ارتقاء دستگاه تولید فرش 700 شانه به 1000 شانه و یا ارتقاء دستگاه تولید فرش 1000 شانه به فرش 1200 شانه و یا ارتقاء دستگاه فرش 1500 شانه به شانه ای بالاتر. و روشن است که ساخت و تولید دستگاههای بافت فرش با شانه بالاتر ممکن است و مورد بحث ما در اینجا نیست.

فرش ۱۶۰۰ شانه

افزایش شانه فرش دارای چه چالش هایی است؟

یکی از چالش های افزایش شانه یک دستگاه بافندگی تغییراتی است. که باید در ساختار و قطعات و دیگر موارد فنی صورت گیرد. بنابر این اگر شرکتی بخواهد با انجام تغییراتی در دستگاه آن را به شانه بالاتر تبدیل نماید. باید خود را آماده محدودیتهایی در تولید و راندمان فرش و همچنین انجام تغییرات در طراحی دستگاه کند. این موارد مسلما مستلزم صرف هزینه زیاد است. علاوه بر این مدت زمانی که برای این تغییر نیاز است معمولا مدت طولانی است که در این مدت چرخ تولید شرکت از کار می افتد . و این نیز یکی دیگر از زیان های انجام این تغییر است.

و اما…

بعلاوه وقتی دستگاه بافت فرش ماشینی که معمولا عرض آن 3 متر است. به شانه بالاتر ارتقاء می یابد، ناچار باید افزایش شانه و تراکم عرضی را به شکلی جبران نماید. این امر سبب می شود که دستگاه تبدیل شده که قبلا می توانست هر فرشی را تا عرض 3 متر ببافد پس از این تغییر نهایتا می تواند. تا عرض 2.5 متر بافت نماید. به عبارت دیگر دیگر امکان فرش 12 متری (3*4) با چنین دستگاهی وجود نخواهد داشت و نهایتا این دستگاه می تواند فرش 9 متری (2.5*3.5 متری) تولید کند.

فرش ۱۶۰۰ شانه

مسلما این یک محدودیت بسیار مهم برای یک دستگاه تولید فرش ماشینی است. که باعث می شود فقط شرکت هایی تن به این کار دهند. که بیش از یک دستگاه بافندگی در یک گروه دارند و یا عرض دستگاه های بافندگی فرش آنها بیش از 3متر باشد. با تمام این اوصاف و با در نظر گرفتن هزینه هایی که افزایش شانه فرش ماشینی دارد. باز برخی از شرکتها با جمع بندی مجموع سود و زیانی که در بلند مدت حاصل می کنند. اقدام به انجام این کار کرده و می کنند.

این مطلب را نیز از دست ندهید: راهنمای خرید فرش ارزان، به فکر جیبتان هم هستیم

آیا فرش ۱۶۰۰ شانه تولید شده است؟

بنابراین با توجه به نکاتی و چالشهایی که در بالا ذکر شد . اگر شرکتی بتواند بر تمامی چالشهای پیش روی خود غلبه کند. مسلما امکان تولید و بافت فرش 1600 شانه امری در دسترس و ممکن خواهد بود. بنابر این اگر شرکتی بخواهد فرش 1600 شانه تولید و این کار را با ارتقا دستگاه پایین تر انجام دهد. و با محدودیت عرض دستگاه نیز مواجه نشود . کافی است که اولا، یک دستگاه فرش 1200 شانه با عرض 4 متر داشته باشد. ثانیا هزینه های طراحی مجدد و انجام تغییرات در بافت و غیره تقبل کند.

به عبارت ساده تر دستگاه تولید فرش 1200 شانه با عرض 4 متر امکان تبدیل شدن به دستگاه ۱۶۰۰ شانه با عرض 3 متر را دارد. خیلی ساده و خودمانی اگر بخواهیم با یک مثال (ن نه چندان دقیق) بیان کنیم به این شکل می شود که وقتی شما تراکم 1200 را که در 4متری وجود دارد، فشرده کنید می توانید تراکم 1600 را در 3 متر داشته باشید!

فرش ۱۶۰۰ شانه

بله فرش ۱۶۰۰ شانه تولید می شود

با توجه به شواهد و قراین موجود و مطالبی که در بالا ذکر شد. باید بگوییم که در حال حاضر اگرچه دو شرکت بزرگ و شناخته دستگاههای تولید فرش ماشینی، تا کنون دستگاه های ویژه تولید فرش ماشینی با شانه بالاتر از 1500 تولید نکرده اند و به همین دلیل در سایت آنها نیز مطلبی در این خصوص درج نشده است. اما امکان تولید فرش 1600 شانه با تراکم 4800 وجود دارد و شرکت فرش خاطره کویر کاشان ، نخستین شرکتی است که اقدام به تولید فرش 1600 شانه نموده است. تصویر اول فرش ۱۶۰۰ شانه خاطره کویر کاشان طرح افشان سلطنتی است.